Starší žáci postavili na letošním Házenkářském festivalu v Lovosicích 2 družstva. Narozdíl od domácího celku, které namíchalo družstva podle výkonnosti, my stavíme kádry podle ročníků narození. Barvy našeho týmu s přízviskem 1 hájili hráči ročníku 2008, ve družstvu 2 se pak představili hráči ročníku 2009. První tým skončil na velmi pěkném pátém místě, druhý pak po pěkných výkonech na třiadvacátém.

Brzké páteční vstávání a společná cesta vlakem nesla své ovoce, když hned v prvním utkání s celkem z Olomouce jsme těsně zvítězili 13:12, napínavé utkání to bylo až do samotného konce, když ještě z poslední střílené devítky mohl soupeř vstřelit branku. Kluci předvedli dobrý výkon v obraně, ale trápilo nás chytání přihrávek až příliš blízko u obránců.

V dobrém světle se předvedli i kluci z 2009, když si počíhali na extraligovou Karvinnou a za pomoci dobře zajištěné obrany se byli schopní prosazovat i v útoku. Výhra 14:11 byla zaslouženou odměnou za předvedený výkon.

V dalších zápasech 2008 jednoznačně porazily Jablonec 22:9, 2009 po nedůsledném zakončování prohrály s Chodovem 18:10. Ve večerních utkáních pak 2009 přišli o vedení a nakonec smolně remizovali 14:14 se Sokolem Vršovice, bude nutné zachovat větší klid při hře a přihrávat pouze tehdy, když přihrávku zvládne zpracovat spoluhráč. To 2008 zvítězili i napotřetí, proti až na půlce vytažené obranně německých Drážďan jsme rychle vedli 10:1 a mohli tak prostřídat všechny hráče.

Do druhého dne vstoupily 2009 těsnou prohrou s Prostějovem, při němž jsme v úvodu byli jednoznačně lepším týmem, dojem kazily zcela zbytečné ztráty míče plynoucí z malé koncentrace na jednotlivé herní úkony. Na začátku druhého poločasu se zranil Martin Šotola, který kvůli nárazu do kolena nemohl zápas dohrát. Hra se v tu chvíli rozpadla jako domeček z karet, byla znát únava a i přes snahu dotahovat jsme nakonec těsně prohráli 14:15. Únava provázela 2009 i v dalším sobotním zápase, kde Lovosicím dovolily bezprizorní střelecké hody při skóre 32:6.

V prvním sobotním zápasu si pak 2008 mohly zajistit postup mezi 8 nejlepších týmů turnaje. Soupeřem byl tým z Loun, který hrozil střelbou z dálky i dobře sehranou souhrou s pivotem. Zápas byl po celou dobu vyrovnaný, tahali jsme sice za delší konec, ale na konci jsme se pořádně zapotili. Opět po písknutí měl soupeř možnost srovnat ze střílené devítky, kterou neproměnil, a tak bylo jasné, že postup máme jistý. Následoval zápas s pražskou Duklou, kde jsme nastoupili proti velmi agresivně pojaté obraně 1:5. Bohužel se nám nepovedl úvod do zápasu, když jsme třikrát netrefili branku soupeře a na světelné tabuli svítilo skóre 0:3. V dalším průběhu se nám podařilo skóre korigovat do poločasu tak, že jsme prohrávali pouze o dvě branky. Dařilo se nám hrozit z více stran, přesto nám ale obrana soupeře dělala problémy a několik míčů jsme lacině ztratili. Zásadní ale bylo, že jsme prohrávali souboje na levé spojce a dvakrát se hráčům Dukly podařilo prosadit 1:1 i na druhé straně, což naší obranu definitivně položilo. Nakonec po prostřídání na konci jsme prohráli 12:18.

Nadstavbovou část začaly 2009 s německými Drážďanami. Utkání provázela velká únava hráčů, do poločasu po nepřesvědčivém výkonu prohrávaly o tři branky. Po zvýšeném tlaku od trenérů se trochu zvedly a utkání se jim podařilo dobrým nástupem do druhého poločasu srovnat. Síly ale ovšem nebyly tak nafukovací, aby nasazení z úvodu poločasu bylo možné vydržet po celý zbytek zápasu. Soupeř tak pomalu odskakoval až na konečných 16:20. Tým 2008 do čtvrtfinále dostal také německého soupeře Magdeburg, jehož mužskou složka hraje 1. bundesligu. Soupeř nás předčil v rychlosti, nedokázali jsme se prosadit v útoku kromě střel z dálky a dělali jednoduché individuální chyby v obraně. Zápas se nám nepovedl, hrál se ve velmi vysokém tempu, kterému jsme jak v obraně tak v útoku nestačili. Pro hráče to byla výborná zkušenost a motivace do dalšího tréninku. Když se to naučíme dělat takhle rychle na tréninku, v zápase nás to potom nepřekvapí. Prohra 6:12 byla zasloužená.

Nedělní ráno začalo zápasem našich 2009 proti béčku Lovosic. Kluci se vyspali lépe než předchozí den, obrana opět pracovala velmi efektivně, brankáři podrželi a útok měl nápad. Rychlé přenesení hry na útočnou polovinu, pěkné přihrávky do pivota, pohyb bez míče, to vše bylo příčinou vítězství, které si hráči ročníku 2009 za obětavé a týmové výkony na turnaji opravdu zasloužili.

2008 po prohře s Magdeburgem šly bojovat do skupiny o celkové páté místo. V cestě nám stál pražský Chodov. Zápas jsme po vyrovnanějším začátku rozhodli posílením krajů hřiště, s čímž si soupeř nedokázal poradit a ke konci jsme mohli prostřídat téměř všechny hráče. Vítězství 16:6 působí celkem jasně.

Výhrou jsme se dostali do souboje o 5. místo, kde na nás čekalo Centrum Haná. Zápas se hrál 30 minut po konci předchozího v nafukovací hale za slunečného počasí, což po dlouhém turnaji znamenalo, že to bude hodně o morálce týmu. Do zápasu jsme vstoupili dobře, rychle jsme vedli 3:0, hodně velkou zásluhu na tom má brankář, který předváděl fantastické zákroky. Celý první poločas jsme vydrželi hrát ve vysokém tempu, v útoku s neustálým pohybem bez míče, což vedlo k poločasovému skóre 7:5 v náš prospěch. Velmi dobrá aktivita byla jedna z příčin úspěchu, další pak můžeme hledat i v kontrole nad přihrávkami do velmi vytažené obrany soupeře, ztrát bylo minimum. Druhý poločas aktivita v jednu chvíli polevila, soupeř se pomalu začal dotahovat, ale nám se dařilo prosazovat z obou stran na spojkách a přes střední spojku na pivota. Když se k tomu nakonec přidal i úspěšný kalibr z levého křídla na dlouhou tyč, bylo jasné, že páté místo z Lovosic je naše. Vítězství 15:13 ukázalo velmi dobrou morálku týmu a chuť vyhrát každé měření sil v házené.

Oba týmy starších žáků zaslouží velkou pochvalu za předvedené výkony na turnaji. Zároveň si z turnaje odnáší zkušenosti a poznatky, na čem dále pracovat, aby mohl být příště výsledek ještě lepší. Jen naprostá poctivost v tréninku může vést k úspěchu v těžkých zápasech. Příští týden nás čeká domácí turnaj v Úvalech.

Sestava 2008: Antoš Jakub (G), Sedláček Patrik (G), Deif Karim (4), Fathi Sami (6), Havel Matěj (47), Kloc Kryštof, Kříž Matyáš (9), Macurek Štěpán (17), Stejskal Vojtěch (12), Svatoš Matěj, Švarc Štěpán (10), Václavík Štěpán (9), Vesecký Dominik (1), Vít Vojtěch (2)

Sestava 2009: Lešetický Dan (G), Novotný Vojtěch (G), Dlouhý Erik, Handl Alex, Höhne Richard, Kopřiva Jakub, Matušinský Matyáš, Šotola Martin, Tříska Lukáš, Učeň Lukáš, Vašek Matyáš