Vstávání na sobotní turnaj v Kuřimi spolu s vánoční pauzou si vybralo svou daň v prvních zápasech, druhá polovina turnaje nám ale vyšla náramně.

Na první turnaj v novém roce jsme se vypravili do jihomoravské Kuřimi. V krásném zázemí nové sportovní haly jsme postupně odehráli pět utkání.

Úvod turnaje jsme nezvládli, kvůli absenci týmu z Velkého Meziříčí jsme se utkali s domácí Kuřimí, kterou jsme podcenili a vinnou (nelze to nazvat jinak) opakovaného házení míče soupeři rychle prohrávali 0:5. Po prostřídání jsme korigovali skóre na 5:6, ale ani vstup do druhého poločasu se nám nepovedl a pokračovali jsme ve festivalu nepodařených přihrávek, což vedlo ke zbytečné prohře 9:14.

Tímto stylem jsme pokračovali i v dalším zápase proti Českým Budějovicím. Proti velkým klukům z Budějovic jsme sice měli drobnou nevýhodu v obraně, ale rozdíl ve hře tvořily opět přihrávky soupeři. Někteří hráči zářili dokonce tak, že jich za tento zápas zvládli sedm. Konečnému skóre 10:20 se pak není možné divit.

Proti Ivančicím, které později vyhráli celý turnaj, se náš výkon zlepšil, obrana začala lépe fungovat, přestože se nám zcela nedařilo dovírat obranný trojúhelník. Utkání jsme prohráli 16:21 a bylo jasné, že z posledního místa skupiny půjdeme do souboje o páté místo.

V prvních utkáních jsme prostřídali všechny hráče, a tak nám zbyly síly na závěrečné boje v nadstavbové skupině. Prohraný zápas s Kuřimí se nám počítal do konečné tabulky a nás čekal souboj s Libercem a Karvinou.

S Libercem se nám konečně povedl vstup do zápasu. Vyvarovali jsme se laciných ztrát, občas je prostě lepší zpomalit a zmapovat prostor kolem sebe, jestli případná přihrávka najde spoluhráče. Křídla a pivot konečně pořádně podporovali činnost spojek a po přihrávce a následném uvolnění se nám dařilo dostávat se do soupeřovi obrany. Poločasové skóre 9:8 a výsledek 16:14 ukazuje na vyrovnaný průběh, kde jsme po celý zápas měli lehký náskok.

Poslední utkání nás čekalo s extraligovým týmem Karviné, jež trénuje Jan Sobol, který má více jak 100 startů za českou reprezentaci. Tým Karviné se po celý turnaj prezentoval zataženou agresivní obranou a útokem, který byl hodně veden 1:1. Nám se podařilo tyto souboje vyhrávat a pomocí otevřené obrany jsme i snadno získávali míče. Vzestupná tendence v tomto zápase se potvrdila, když jsme po poločase vedli 10:3 a ve druhém poločase jsme mohli prostřídat a nechat tak zahrát všechny hráče. Za výkon v tomto zápase musím kluky pochválit, ne pro nic za nic neustále opakuji, že zápas se vyhrává v obraně.

V plném světle se ukázaly naše rezervy, pracovat musíme na taktických věcech v obraně a rychlosti přihrávek. Naopak musíme umět přihrávku zastavit, pokud hrozí ztráta míče. Příště, když se ráno brzy vstává, je potřeba se na první zápas po daleké cestě pořádně připravit. Za výkony v posledních zápasech je ale potřeba kluky pochválit. O tom, že jsme na turnaji zanechali dobrý dojem svědčí i cena pro nejlepšího hráče turnaje pro Lukáše Třísku, za níž by měl hodně děkovat přesným přihrávkám svých spoluhráčů. Po turnaji před vyhlášením jsme za odměnu šli do místního aquaparku.

Příští týden nás čeká středočeská kvalifikace házenkářského desetiboje v Kutné Hoře.

5. místo z 8 účastníků
Kuřim – Úvaly 14:9
Úvaly – České Budějovice 10:20
Úvaly – Ivančice 16:21
Liberec – Úvaly 14:16
Karviná – Úvaly 6:16

Sestava: Digolean Nikita (G), Dlouhý Erik, Jeřábek Matěj (8), Matušinský Matyáš (17), Tříska Lukáš (25), Učeň Lukáš (4), Deif Jusif (5), Deif Samer (3), Mahdal Tobiáš (1), Sliž Filip, Zahurský Matyáš (3), Zeman Štěpán