Mladší žáci ročníku 2007 a 2008 bojovali uplynulé dva dny na turnaji ve Zruči. Velká vyrovnanost turnaje nám pomohla v tom, že kluky turnaj hodně bavil a mohli si ho tak naplno užít. Dva tisíce sedmičky odehráli několik vyrovnaných zápasů, například s Bohunicemi o gól vyhráli, Mělníku zase po krásné bitvě podlehli 8:7, celkově to stačilo na pěkné 4. místo, gól od medaile. Tým 2008 předváděl rychlou a nápaditou házenou, kluci jen těsně o skóre nepostoupili do finálové skupiny a po závěrečné bitvě s domácí Zručí skončili osmí. Oba týmy předváděly pěknou házenou, 2007 držela pevná obrana, 2008 zase rychlost v útoku. Všichni si za turnaj zaslouží pochvalu!

2007

Mladší žáci ročníku 2007 se vydali na turnaj do Zruče nad Sázavou. Pro kluky to byla velmi známá destinace, před třemi měsíci jsme zde odehráli finálový turnaj přeboru středočeského kraje. Na turnaji jsme se utkali se zajímavými soupeři, kteří kluky nutili aplikovat dovednosti z tréninků.

Úvodní zápas jsme odehráli proti Kostelci. Celý první poločas se hrál vyrovnaný, kluci se báli prosadit, chodit jeden na jednoho a ani v obraně nezvládali bránit rychlé a mrštné soupeře. Horko těžko jsme vybojovali výhru 17:13.

Na druhý zápas nám přijela posila v podobě Lukáše Hájka. Domácí Zruč výjimečně nebránila osobně, ale postavila proti nám systém 3:3. To nám rozhodně více vyhovovalo a navíc se zvedl i výkon celého týmu, tak jsme mohli po celou dobu bezpečně kontrolovat skóre. Výborné také bylo, že po druhém zápase měl každý z hráčů, včetně obou brankařů, na kontě vstřelený gól. Bohužel se ale v poslední vteřině zápasu po nezaviněném špatném došlapu zranil Lukáš Hájek, který už do další části turnaje bohužel nemohl zasáhnout.

Ve třetím zápase proti Ledči nad Sázavou jsme rozhodně měli na to vyhrát, bohužel vinnou velkého množství zbytečných ztrát v útoku nás Ledeč porazila 11:8. Poslední zápas dne nás čekal proti Bohunicím, které hráli vytaženou 3:3 obranu. Kluci konečně pochopili, že musí do této obrany nabíhat a v náběhu se soustředit na chycení přihrávky a po dvou nepovedených akcích v úvodu utkání se nám začalo dařit pomocí náběhů spojek procházet obranou soupeře a proměňovat šance. V dramatickém závěru se nám podařilo vyhrát o jeden gól 17:16.

Druhý den ráno jsme se utkali proti tradičnímu rivalovi Mělníku. Zápas byl vyrovnaný od první do poslední minuty. Mělničtí proti nám hráli obranu 0:6, do které jsme se prosazovali jen velmi těžko. Za to v obraně kluci předvedli mimořádný výkon, Saša Pitkevič zcela vynuloval nejlepšího střelce Mělníku! Kluci zvládali hrát jiné posty v obraně a jiné v útoku, bez toho, aniž bychom kvůli tomu dostali jediný zbytečný gól. Ve vyrovnaném závěru se ale tentokrát štěstí přiklonilo na mělnickou stranu, Saša měl možnost srovnat ze závěrečného stříleného hodu z půlky, ale míč orazítkoval břevno. Přesto za nejlepší výkon na turnaji kluci sklidili zaslouženou pochvalu.

Proti Chodovu (pozdějšímu vítězi turnaje) jsme zkusili hrát vytaženou 3:3 obranu tentokrát my. První poločas byl podle očekávání průchoďák, ale kluci postupně začali porozumívat tomu, jak se má tato obrana hrát. Museli se zbavit toho, že přijdou do obrany a chvilku se nemusí soustředit a můžou se výdýchat. To u vytažené 3:3 obrany nefunguje! Po poločasové poradě a vysvětlení to kluci pochopili a vytažená obrana začala fungovat výrazně lépe a začala být efektivní. Je ale potřeba ji pořádně doladit na trénincích.

Poslední zápas proti Lovosicím jsme opět hráli do zatažené obrany 0:6, tentokrát bylo vidět, že kluci v útoku pochopili, že přihrávky musí být rychlé a musí jít z jedné strany na druhou tak, že se tam nakonec nějaká díra v obraně najde. Navíc se nám výborně dařilo mást obranu záběhy křídel a rychle jsme si vytvořili rozhodující náskok, který se nakonec zastavil na skóre 11:4. Klíčem k úspěšnému druhému dni byl ale především výborný výkon v obraně, na čemž musí tento ročník stavět.

Celý turnaj bych hodnotil velmi pozitivně, kluci na sebe museli vzít individuální odpovědnost. Přestože po většinu turnaje nebyl k dispozici Lukáš Hájek, kluci měli (až na malé výjimky) ve hře řád. Je ale potřeba přistupovat zodpovědně především k tréninkům, protože se neustále ukazuje, že bez toho to nepůjde.